والیبال چیست؟

والیبال چیست؟

بسیاری از پسران و دختران از زمانی که یک کودک خردسال هستند عاشق بازی های توپی هستند. به محض اینکه یک توپ می بینند آن را برداشته و پرتاب می‌کنند ، به زمین می زنند و یا با ضربه محکم آن را به بالای یک طناب پرت می کند.این محتمل ترین روش علاقمند شدن شما به ورزش های توپی و بخصوص والیبال است.

بازی والیبال می‌تواند در خانه،حیاط خلوت،حیاط مدرسه پارک و هر جای دیگر  بازی  شود. شما می توانید یک محدوده مناسب پوشیده از چمن و یا زمین بازی به علاوه یک طناب یا مانعی دیگر برای بازی کردن پیدا کنید.

گاهی شما تصمیم به یادگیری بیشتر والیبال دارید آن را تمرین می کنید و حتی ممکن است یک والیبالیست موفق شوید و این همان زمانی است که شما می توانید به یک باشگاه والیبال بپیوندید در آنجا شما تحت نظر تمرین دهندگان و مربیان هدایت می شوید که می دانند چطور به کودکان و نوجوانان والیبال بیاموزند و شاید حتی خودشان بازیکنان خوبی بوده باشند.

در یک باشگاه شما می توانید با دوستان و هم تیمی ها بهتر بازی کنی،تمرین کنید و با مشاهده بهتر یاد بگیری. البته بهترین بخش موضوع این است که بعد از اتمام این تمرینات بالاخره می توانید به همراه یک تیم خوب و آماده در مسابقات شرکت کنید.

والیبالیست های زیادی پیش از شما تمرین کرده‌اند و برخی از آنها موفقیت های بسیاری داشته اند بنابراین نیاز نیست که شما والیبال و تمرین والیبال را کشف کنید بلکه بهتر است تجربیات ورزشکاران پیش از خود را فرا بگیرید. این روش یادگیری را برای شما آسان تر می سازد.

بازی والیبال چگونه گسترش یافت

روش اجرای بازی کاملا ساده است دو تیم با تعداد بازیکنان مساوی در یک سرزمین که به وسیله تور تقسیم شده بازی می کنند هدف بازی عبور توپ از روی تور و اصابت آن به زمین حریف است هرکسی بهترین کار را انجام دهد برنده است.

در ابتدا این بازی محبوب که بیش از ۱۰۰ سال پیش توسط افراد جوان در آمریکا انجام شد  مینتونت  نامیده می شد نامی که بعدها به والیبال (توپ پرواز کننده) تغییر کرد. البته هر کسی می تواند هر طور که دوست دارد و بیشترین لذت را می برد بازی کند اما کلیه بازیکنان باید  موافق قوانین باشند ولی هنگامی که بازی‌های رسمی یا بین‌المللی اجرا می‌شود،توافق اختصاصی کافی نیست .قوانین استاندارد لازم است که  بیانگر ارتفاع تور ، محدودیت های زمانی، تعداد بازیکنان، تعویض ها و غیره باشد.

شما می توانید این مواد را در قوانین و مقررات انجمن ملی والیبال یا فدراسیون بین المللی والیبال FIVB بخوانید قوانین می بایست هر چند وقت  یک بار تعدیل و به روز گردد.

والیبال در سطح بین المللی چگونه سازماندهی شد

سازمان جهانی برای بازیکنان والیبال Federation International de Volleyball   یا فدراسیون بین‌المللی والیبال نام دارد که به اختصارFIVB  خوانده می شود مرکزFIVB در لوزان سوئیس قرار دارد.

FIVB در سال ۱۹۴۷ با ۱۴ کشور در پاریس تاسیس شد اولین رئیس آن شخصی فرانسوی به نام پائولو بود قوانین و مقررات آمریکا و اروپا بر اساس معیارهای فدراسیون جهانی می باشد.

فدراسیون والیبال اروپا به ا اختصار CEV نامیده می شود که مخفف Confederation Europeene de Volleyball می باشد مرکز آن در لوگزامبورگ است.

والیبال بازی قابل انعطاف

والیبال بازی جالبی است و افراد ناتوان نیز می‌توانند در آن شرکت نمایند به این منظور تیم‌ها با توجه به شدت ناتوانی تشکیل می شوند و قوانین هم بر همان اساس سازگار می شود اصول بازی با توجه به قوانین و تکنیک های والیبال کلاسیک تعیین می‌شود. هر ورزشکار که از نظر جسمانی یا ذهنی ناتوان باشد قادر به اجرای بیشتر تکنیک های موجود  می باشد فقط عناوین و پیشنهاداتی که برای شما مناسب است و می توانید در بازی استفاده کنید را انتخاب نمایید.

آشنایی با انواع بازی والیبال

والیبال ساحلی

والیبال ساحلی یک ورزش المپیکی است که بر روی شن و با مقرراتی مشابه والیبال برگزار می شود.

در مسابقات والیبال ساحلی  هر تیم شامل دو بازیکن می باشد و مربی و بازیکن ذخیره حضور ندارند ولی در مسابقات تفریحی و غیر رسمی تیم ها شامل بیش از دو بازیکن هستند

والیبال ساحلی

 

والیبال نشسته

اندازه زمین 6*10 متر تقریباً ۱۸ فوت در ۳۰ فوت می باشد و تور آن حدوداً ۳ فوت ارتفاع دارد بازیکنان در تمام مدت بازی می نشینند پایین تنه آنها باید با زمین تماس داشته باشد.ضربه به توپ در صورتی که پایین تنه بازیکنان از زمین جدا شده باشد خطا محسوب می شود پایین تنه بازدید کند تنها هنگامی می تواند با زمین در تماس نباشد که توپ از زمین تیمش به طرف دیگر تو رفته باشد.

 والیبال با ویلچر

تغییرات در این شکل از والیبال به طور ویژه برای کسانی که از ویلچر استفاده می کنند و می خواهند والیبال بازی کنند تطبیق داده شده.بدین منظور تور در ارتفاع پنجه دست ها ثابت شده است.

حرکت بازو ها و وضعیت قرارگیری دست ها برای زدن سرویس،پاس دادن،دفاع و حمله به همان شکلی که بعداً تشریح خواهد شد می‌تواند انجام شود آن هم به قوانین بستگی دارد همچنین معلولین وابسته به ویلچر و معلولین غیر وابسته می توانند با هم والیبال با ویلچر بازی کنند. باید تمام بازیکنان روی ویلچر بنشینند و تعداد بازیکنان هر دو تیم برابر باشد.

والیبال  در برف

والیبال در برف رشته جدیدی است که فدراسیون جهانی والیبال (FIVB) آن را در بازی های المپیک زمستانی۲۰۱۸ برگزار کرد. فدراسیون والیبال ایران نخستین تورنمنت والیبال در برف را با همکاری بانک سرمایه و شرکت چاکاتو اتریش در پیست دیزین برگزار کرد.

  والیبال در آب

برخلاف واترپلو در این بازی نباید توپ گرفته و پرتاب شود بلکه باید به توپ ضربه زده شود.

شما می توانید با یک توپ پلاستیکی یا بادی در یک استخر روباز یا سرپوشیده،دریا و… بازی کنید.عمق آب به توانایی بازیکنان بستگی دارد.در صورت امکان از یک طناب یا تور ااستفاده کنید تعداد بازیکنان محدودیتی ندارد.

 

آیا میدانید که …

 • در گذشته آن زمانی که والیبال مینتونت نامیده می شد.یک معلم تربیت بدنی عضو YMCA انجمن مردان جوان مسیحی آن را اختراع کرد.
 • بازی والیبال در ابتدای قرن بیستم در آمریکا آغاز و در سراسر جهان گسترش یافت ! به کانادا بعد به کوبا و سپس به چین و فیلیپین رفت.
 • اغلب افراد جوان بودند که باعث محبوبیت و ترویج این بازی  شدند! آنان آمریکا را ترک کردند و به وطن خود در آسیا و اروپا برگشته و این بازی را به دوستانشان نشان دادند. سربازان آمریکایی نیز در کشورهایی که مستقر می شدند والیبال بازی می کردند.
 • در اولین روزهای والیبال بازیکنان دو بار شانس سرویس زدن داشتند!مانند تنیس در صورتی که هنگامسرویس زدن دچار خطا می شدند می توانستند سرویس را تکرار کنند.
 • در طول سال های بسیاری ، قوانین بارها دستخوش تغییرات شدند برای مثال نگه داشتن توپ یک خطا محسوب می شود.بازیکن چگونه می تواند توپ را لمس کند؟کدام قسمت های بدن در بازی مورد استفاده قرار بگیرد و غیره؟
 • همچنین تغییرات ساختاری زیادی هم صورت گرفت ! که در مورد ارتفاع تور،وزن توپ،تعداد ضربه ها ، نحوه امتیاز دهی و تعداد بازیکنان هر تیم کاربرد دارد.
 • اولین بازی های قهرمانی ملی در سال ۱۹۲۲ برگزار شد ! محل برگزاری این بازی‌ها آمریکا و چکسلواکی  بود.
 • اولین دوره مسابقات قهرمانی جهان مردان در سال ۱۹۴۹ در کشور پاراگوئه برگزار شد!اولین دوره مسابقات قهرمانی جهان زنان در سال ۱۹۵۲ در مسکو برگزار شد!اولین دوره مسابقات قهرمانی جهان والیبال ساحلی در سال ۱۹۸۷ در برزیل برگزار شد!
 •  مسابقات والیبال ساحلی بانوان آقایان و جوانان (زیر ۲۳، زیر ۲۰ و زیر ۱۸ سال) اروپا به صورت سالانه برگزار می شود ! مسابقات قهرمانی والیبال ساحلی جهان زیر ۱۹ و زیر ۲۱ سال نیز سالانه برگزار می شود! مسابقات قهرمانی جهان زنان و مردان هر دو سال یکبار برگزار می‌شود!
 • کشورهای روسیه ، کوبا ، چین و برزیل موفق ترین تیم ها را در بخش بانوان دارند.در قسمت مردان برترین ها برزیل ، ایتالیا ، صربستان ،  فرانسه و روسیه می باشند!
 • ایتالیا بهترین لیگ جهان را دارد!
 • یکصدمین سالگرد والیبال در سال ۱۹۹۵ جشن گرفته شد به این مناسبت رویدادها و مسابقاتی که در سراسر جهان به وقوع پیوست و برخی از کشورها حتی تمبرهای ویژه چاپ کردند.

<<برگرفته از کتاب تکنیک ها و تاکتیک های پایه در والیبال>>

آموزش والیبال؛ چگونه؟

آکادمی والیبال پدیده با داشتن تجربه‌ای طولانی کلاس‌های مختلفی برگزار می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم به صفحه آموزش والیبال مراجعه نمایید تا بیشتر با این رشته و نحوه یادگیری والیبال آشنا شوید.

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌بندی مقالات:

ثبت نام آکادمی والیبال پدیده

در رده‌های سنی نونهالان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان (ویژه آقایان)

درباره پدیده

این مجموعه در سال ۱۳۹۰ فعالیت خود را با برگزاری کلاس های آموزش والیبال پایه در ۳ سطح نونهالان، نوجوانان و جوانان آغاز کرد. تمرینات این کانون در مجموعه ورزشی هنگام واقع در شرق تهران با حضور پرشور علاقمندان به رشته والیبال برگزار می گردد.

اطلاعات تماس

سانس‌های تمرین

طراحی سایت توسط نردوما