آموزش والیبال

یکی از پرطرفدارترین ورزش های گروهی در جهان والیبال است. این رشته ورزشی که بیش از 100 سال قدمت دارد بر اساس قانون رد شدن توپ از روی تور و برخورد آن با زمین و در قالب دو تیم 6 نفره اجرا می شود. در جریان بازی دو تیم تلاش می کنند تا با حداکثر 3 ضربه به توپ از تیم حریف امتیاز کسب کنند.

شروع یادگیری والیبال معمولاً از سن 8 سالگی زیر نظر مربی از آشنایی با توپ و یادگیری مهارت های پایه  شروع شده و می تواند به بازی در تیم های باشگاهی و ملی برسد.

تاریخچه والیبال

به نقل از ویکی پدیا اصطلاح والیبال از ترکیب دو بخش والی به معنای رگبار یا شلیک به‌طور دسته‌جمعی و بال به معنای توپ و گلوله ایجاد شده‌است. در گذشته و در زمان پدیداری والیبال توسط ویلیام جی. مورگان، او نام این بازی را مینتونت نامید که حداقل اصطکاک میان اعضای دو تیم ایجاد شود. بعدها، زمانی که آلفرد اس. هالستد مشغول تماشای این ورزش بود، نام آن را به «والیبال» تغییر داد که به دلیل حرکت این بازی که همانند «رگبار توپ» در امتداد زمین و از بالای تور است، بود.

والیبال چیست؟
والیبال

والیبال چیست؟

بسیاری از پسران و دختران از زمانی که یک کودک خردسال هستند عاشق بازی های توپی هستند. به محض اینکه یک توپ

مقالات مرتبط آموزش والیبال

در وبسایت پدیده مقالات جامعی در زمینه آموزش والیبال آماده شده است که می‌تواند به آشنایی بیشتر شما با یادگیری والیبال کمک کند.

ارنج، قوانین و مقررات والیبال

بدنسازی تخصصی والیبال

تمرینات قدرتی والیبال

10 حرکت قدرتی اختصاصی والیبال

استاد مربی بدنسازی، ویراستار حرفه‌ای ماری زیدک، سرمربی والیبال دانشگاه DePaul و یک متخصص معتبر قدرت و شایسته سازی در اینجا 10 تمرین را که به‌صورت اختصاصی برای والیبالیست‌ها آمده تا قدرت خود را در مسیری امن بهبود دهند نشان و توضیح می‌دهد.

آمادگی جسمانی در ورزش والیبال

آمادگی جسمانی در والیبال

تناسب اندام یعنی چه؟ در ورزش مفهوم تناسب اندام اساساً به توانایی های جسمانی بر می گردد و سطح تناسب و آمادگی

حرکات کش بدنسازی در والیبال

آشنایی با حرکات کش در والیبال

شاید فکر کنید تمرین با کش بدنسازی در مقایسه با دمبل، هالتر و سایر دستگاهها که در باشگاه یافت می شود وسیله‌ ای ناچیز به شمار آید، اما نمی توان تاثیری را که کش بر بدن‌تان دارد نادیده بگیرید. شما تنها با استفاده از کش بدنسازی می‌توانید تمرین‌های زیادی را انجام دهید.

ارنج بازیکنان والیبال

ارنج به نحوه ایستادن بازیکنان در زمین والیبال می گویند. در بازی والیبال بازیکنان بایستی بر اساس قوانین خاص در کنار هم قرار گرفته و این آرایش در زمان های مختلف بازی دچار تغییرات عمده ای خواهد شد. ارنج یعنی ترتیب ایستادن و نحوه حرکت صحیح بازیکنان در زمین والیبال به همراه چگونگی حرکت آنها پس از تصاحب امتیاز از تیم حریف. ارنج تیم معمولاً بر اساس محل قرارگیری پاسور در ددو حالت سرویس (دفاع) و دریافت (حمله) معرفی می شود.

ارنج بازیکنان والیبال در زمین

بهترین کلاس والیبال

فاکتورهای زیادی تعیین کننده یک کلاس آموزشی در رشته ورزشی والیبال هستند. شاخص هایی نظیر بهره مندی از مربیان متخصص و حرفه ای، کیفیت و استانداردهای سالن ورزشی (ارتفاع سقف، نوع کفپوش، تجهیزات آموزشی، نور و …)، برنامه ریزی مدون تمرینی پیش رونده، سطح بندی فراگیران و کلاس های آموزشی از جمله مواردی است که باید رعایت شوند.

آموزش تکنیک‌ های والیبال

با تکنیک‌های والیبال آشنا شوید:

آشنایی با پست های تخصصی والیبال
والیبال

آشنایی با پست های تخصصی والیبال

با بالا رفتن سن و نزدیک شدن به سن بلوغ زمان آن فرا می رسد که پست تخصصی برای بازیکن رشته والیبال در نظر گرفته شود و علاوه بر تمرین های عمومی به تمرین های تخصصی پرداخته شود مطالب زیر را با دقت دنبال کنید

پست های تخصصی در والیبال

با توجه به اینکه در والیبال چرخش بازیکنان و ارنج قرارگیری آنها در زمین جزو قوانین است؛ بازیکنان در زمین والیبال بر اساس پست های تخصصی و در جایگاه خاص خود قرار می گیرند. این پست ها با توجه به مهارت هر فرد و شرایط فیزیکی آن به بازیکن اطلاق می گردد و آنها را ملزم به انجام تمرینات خاص آن پست تخصصی در شرایط تمرینی می کند که با آنها آشنا خواهیم شد:

  • پاسور / Setter
  • پشت خط زن (قطر پاسور) / Opposite
  • دفاع وسط (سرعتی زن) / Middle Blocker
  • لیبرو (بازیکن آزاد) / Libero
  • دریافت کننده قدرتی /  Receiver

سوالات رایج در یادگیری والیبال

شروع فرآیند یادگیری این ورزش معمولاً از سن 8 سالگی است که بسته به فیزیک و استعداد هر فرد می تواند کمتر یا بیشتر هم باشد. اما به این معنی نیست که بعد از این سن امکان یادگیری وجود ندارد و شما در هر رده سنی امکان آموزش این رشته ورزشی را دارید.

شما می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس گرفته و نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایید. همچنین با حضور در یکی از سانس های تمرین نیز می توانید از نزدیک با مربیان تعامل داشته باشید.

برای استعدادیابی والیبال اصول اولیه ای وجود دارد. ارتفاع قد، طول دو دست، اندازه کف دست و … که مربیان مجموعه پدیده که در تیم استعدادیابی هیئت والیبال هم عضویت دارند، آنها را اندازه گیری و رشد آن را با سایرین مقایسه می کنند.

خیر؛ قد بلند در این ورزش حتماً بسیار کمک کننده است مخصوصاً در پست های غیر از بازیکن آزاد؛ اما همه چیز نیست. بازیکنان بزرگی در جهان با قد معمولی موفق شدند در این رشته ورزشی افتخارات بسیاری کسب کنند. ضمن اینکه پست بازیکن آزاد (لیبرو) هم در والیبال وجود دارد تا همه افراد بتوانند در این رشته ورزشی پیشرفت کنند.

در جواب به این سوال باید گفت که خیر متاسفانه! اما آقایان در تمامی رده های سنی امکان استفاده از شرایط تمرینی را دارا می باشند.

درباره پدیده

این مجموعه در سال ۱۳۹۰ فعالیت خود را با برگزاری کلاس های آموزش والیبال پایه در ۳ سطح نونهالان، نوجوانان و جوانان آغاز کرد. تمرینات این کانون در مجموعه ورزشی هنگام واقع در شرق تهران با حضور پرشور علاقمندان به رشته والیبال برگزار می گردد.

اطلاعات تماس

سانس‌های تمرین

طراحی سایت توسط نردوما