کمپلکس 1و2 در والیبال

کمپلکس در والیبال چیست؟

در این مقاله قصد داریم تا شما را با دو اصطلاح رایج در والیبال روز دنیا یعنی کمپلکس 1و2   (Complex1 – SideOut) و (Complex2 – BreakPoint) آشنا کنیم. اگر بازیکن، مربی، داور و یا حتی علاقمند به ورزش والیبال هستید پیشنهاد می شود این مقاله را با دقت مطالعه نمایید.

کمپلکس 1 و2

پس از بحث آموزش ارنج و سیستم سه دریافت که به صورت متداول و در والیبال مدرن به تکرار اتفاق میافتد و همینطور با بیان و پرداختن به پست های تخصصی و اولویت ها و نیازهای این پست ها به مبحثی مهم میرسیم که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. به صورت کلی والیبال مدرن مبتنی بر دو سیستم حمله از دریافت اول ( Complex1 – SideOut) ویا حمله از توپ برگشتی یا (Complex2 – BreakPoint) است. در برخی از منابع شاهد دسته بندی سومی هستیم که بحث complex3 مطرح می شود و رالی های متعدد در والیبال را مورد بحث قرار می دهد که چطور سیستم های دفاع و حمله تیم را در این شرایط مدیریت کنید که در حال حاضر موضوع مورد بحث ما نیست. تیم ها با توجه به قابلیت بازیکنان خود و تمریناتی درخصوص این دو سیستم برای گرفتن امتیاز و بردن مسابقات خود انجام میدهند و به میدان خواهند رفت.

کمپلکس 1 (Complex1 – SideOut) چیست؟

به طور کلی ساید اوت حمله ی مستقیمی است که از دریافت اول تیم انجام میشود به این صورت که تیمی الف سرویس میزند و تیم ب دریافت کرده، پاس توسط پاسور یا هربازیکن دیگر انجام شده و حمله از روی تور انجام شده و حمایت از مهاجم شکل میگیرد و بعد از حمله امتیاز کسب میشود.

لازم به ذکر است تیمی که برنامه مقابله برحریف را براساس سیستم ساید اوت قرار میدهد باید از مهارت دریافت و حمله بسیار بسیار خوبی برخوردار باشد و بازیکنان دریافت کننده و لیبرو امار بسیار خوبی از دریافت اول و همچنین حمله بسیار خوبی از روی تور داشته باشند. و همچنین بازیکن پشت خط زن تیم نیز باید از مهارت حمله بسیار خوبی برخوردار باشد. زمانیکه که دریافت تیمی بسیار قوی انجام شود پاسور تیم هم در این شرایط بهترین پاس ها را به مهاجمین خود خواهد داد و اسپوکرهای خود را در شرایطی مطلوب با تک دفاع یا حتی گاهی اوقات بی دفاع مواجه خواهد کرد و قطعا تیم به نتیجه مطلوب خواهد رسید.

وقتی تیمی از دریافت کننده و یا لیبروی خوبی برخوردار باشد قطعا توپ در بهترین شرایط ممکن عالی و یا در اصطلاح والیبالی به صورت پلاس پلاس (++) دراختیار پاسور قرار میدهد و پاسور تیم هم به بهترین شکل پاس را تقسیم کرده و بازیکنان خودرا تغذیه خواهد کرد و این امر تشخیص مهاجم اصلی را برای تیم حریف مشکل کرده و دفاع ها آن طور که باید نمیتوانند وظیفه خودرا انجام دهند. طبیعتا دفاع و توپگیری داخل میدان نیز اختلال پیدا کرده و نتیجه آن گرفتن امتیاز تیم حمله کننده است.

قدرت فوق العاده حمله در برخی از بازیکنان تاپ و سرشناس دنیا همانند اروین انگاپت، عثمانی خوانتورنا، ویلفردو لئون، میشل کوبیاک، لئال، تیلور ساندر، و همانند این دریافت کنندگان میبینیم که علاوه برقدرت بسیارخوب درحمله از دریافت های مطمئن و با درصد خطای پایین برخوردار هستند و این دریافت کنندگان مجری بسیار خوبی برای تاکتیک های حمله هرتیم به حساب می آیند. داشتن دریافتی با اطمینان بالا مایه راحتی هر مربی و هر تیم را برای برای گرفتن نتیجه فراهم خواهد ساخت. توجه داشته باشید که بخش قابل توجهی از دریافت و اجرای این تکنیک به وضعیت روانی و شرایط روحی بازیکن بستگی دارد و بخش دیگر به تکنیک او و نکته ی مهم دید بازیکن در زمان مورد سرویس تیم و دیدن درست توپ می باشد. اگر دید مناسبی باشد دریافت قطعا بهتر انجام خواهد شد.

تکنیک دریافت در تمرینات از سنین کم و از دوران ابتدایی شروع والیبال باید مورد توجه مربیان قرار گرفته و بازیکنان نیز باید از اهمیت این موضوع کاملا اطلاع داشته باشند و خودشان نیز با انجام تمرینات دریافت سعی در تقویت و ارتقا این مهارت مهم داشته باشند. پس از دریافت کردن درشرایط مسابقه باید بدانیم که هوش حمله و نوع حمله تیم در کمپلکس 1 یا ساید اوت بسیار از اهمیت بالایی برخوردار است و بازیکنان فراوانی در دنیا هستند که باقدرت زیاد قادر به امتیاز گیری هستند که به آن اشاره شد.

 

در دریافت حمله تاکتیک هایی برای تیم ها و مربیان درجه اهمیت بالایی دارد که به عنوان مثال اصطلاحا در چه دنده ای چه نوع دریافتی از بازیکنان انتظار میرود و چه نوع حمله ای دردستور کار بنا به تاکتیک ها قرار خواهد گرفت. تمامی این موضوعات بارها و بارها درتمرینات تکرار شده و آمادگی خوبی برای مهاجمین و در مجموع تیم به ارمغان خواهد آورد. به صورت کلی Complex1 – SideOut عبارتست از سرویس حریف / دریافت ما / پاس ما / حمله ی ما / حمایت از مهاجم ما

 

کمپلکس 2 (Complex2 – BreakPoint) چیست ؟

پس از مطرح کردن مبحث در قسمت ساید اوت به بخش دوم یعنی برک پوینت میرسیم. تیم هایی که از میانگین قدی بالا و دفاع و سرویس با کیفیت بالا برخوردار هستند و همینطور از سرویس های پرشی با قدرت و سرعت بالا استفاده می کنند روی سیستم برک پوینت و اجرای این سیستم بسیار موفق خواهند بود. به صورتی که از سرویس خوب بهره میبرند و با زدن سرویسهای مختلف و موثر تعداد مهاجمین تیم حریف و تنوع حمله ی حریف را به حداقل می رساند و با از کار انداختن مهاجمین حریف کار را برای دفاع های بلندقامت خود در روی تور و همینطور سیستم توپگیری داخل میدان آسان خواهند کرد.

پس از زدن سرویس خوب و با کیفیت بالا که باعث می شود توپ به پاسور در محل مناسب و کیفیت عالی نرسد و بازیکن سرعتی از کار افتاده و توپ به صورت بلند برای مهاجمین دیگر ارسال خواهد شد. یا دفاع روی تور دفاعی قاطع و موفق خواهند داشت که این دفاع حتما از دو یا سه نفر تشکیل شده و یا توپ حریف را زخمی کرده و به اصطلاح والیبالی تاچ کرده و با گرفتن توپ توسط سه نفر عقب زمین کار توپگیری انجام شده و طراحی حمله برگشتی صورت می گیرد. یا انقدر سرویس مهلک و عالی بوده که تیم حریف قادر به حمله نیست و فقط توپ را از روی تور به زمین حریف میفرستد و پس از رساندن توپ آسان (فری بال) که عموماً و نه الزاماً توسط لیبرو به پاسور میرسد حمله ی برگشتی که حتما بارها و بارها هم روی این سیستم کار شده و تمرینات انجام شده توسط پاسور تیم طراحی و اجرا می شود. و حمایت از مهاجم درتوپ برگشتی انجام می شود و امتیازات لازم کسب می گردد.

 درنتیجه تیم پیروز از میدان خارج می شود به همین خاطر در والیبال نوین دنیا سرویس خوب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. توجه داشته باشید به جز اینکه دفاع ها از قدرت تشخیص و فیزیک مناسب برخوردار هستند باید از تاکتیک پذیری خوبی برای اجرائی کردن سیستم های دفاعی برخوردار باشند و بتوانند هماهنگی خوبی در دفاع روی تور و دفاع داخل میدان که توسط کادر فنی از ایشان خواسته اند را به نحو احسن عملی و اجرا کنند. هماهنگی دفاع جلو و عقب زمین (دفاع روی تور و دفاع داخل میدان) از اهمیت بالا و قابل توجهی برخوردار است و جابجایی بازیکنان برای مهار حمله تیم ها نیز به بارها و بارها تمرین نیاز داشته و با تکرار تعداد بالای تکنیک صحیح میتوان به این مهم دست پیدا کرد. به صورت کلی Complex2 – BreakPoint عبارتست از سرویس خودی/دریافت حریف /حمله و حمایت از مهاجم حریف / دفاع و توپگیری تیم خودی / پاس و حمله ی برگشتی تیم خودی /حمایت از مهاجم تیم خودی در حمله برگشتی

 با بررسی مطالب فوق به این نتیجه میرسیم که در این دو سیستم تمامی تکنیک ها و مهارت های والیبال برای نتیجه گرفتن تیم ها امریست مهم و حیاتی و در صورتی که این شرایط کاستی و کیفیتی پایین داشته باشد تیم نتیجه ای جز شکست را پذیرا نمی باشد.

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌بندی مقالات:

ثبت نام آکادمی والیبال پدیده

در رده‌های سنی نونهالان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان (ویژه آقایان)

درباره پدیده

این مجموعه در سال ۱۳۹۰ فعالیت خود را با برگزاری کلاس های آموزش والیبال پایه در ۳ سطح نونهالان، نوجوانان و جوانان آغاز کرد. تمرینات این کانون در مجموعه ورزشی هنگام واقع در شرق تهران با حضور پرشور علاقمندان به رشته والیبال برگزار می گردد.

اطلاعات تماس

سانس‌های تمرین

طراحی سایت توسط نردوما