ارسال سرویس در والیبال

آموزش سرویس زدن در والیبال

اهداف تاکتیکی

فیلیپه بِلِین: « سرویس در والیبال مدرن اولین عمل هجومی محسوب می‌شود، به طوری که سرویس‌های قدرتمند احتمال کسب امتیاز مستقیم و بلاواسطه را به شما می‌دهد. یک سرویس خوب بخشی از سیستم دفاعی هم محسوب می‌شود. »

حمله از‌طریق سرویس می‌تواند درسرویس‌های پرشی دیده‌ شود، که جای سرویس‌های تنیسی‌ را گرفته‌اند. سرویس‌های تنیسی و جهشی تنیسی در‌گذشته برای زدن یک سرویس تاکتیکی استفاده می‌شدند.

برای استفاده از هر‌دو عامل تاکتیک و شانس، وظیفه‌ی مربی است که این ریسک را برای هر بازیکن تعیین کند تا آن‌ها بهره ببرند.

اهداف تاکتیکی می‌توانند با‌توجه به ریسک به کار رفته طبقه‌بندی شوند:

   –  حداکثر ریسک: امکان گرفتن امتیاز مستقیم با‌ یک ace وجود دارد.

   –  ریسک کنترل‌ شده: زدن سرویس بر فردی که کمترمورد اعتماد است یا  درسمت ضعیف او، ویا بین دو دریافت‌کننده که موجب جلوگیری از یک دریافت خوب و حمله سرعتی می‌شود.

 • برای زدن یک سرویس تاکتیکی(همان تنیسی)، فرد باید یک هدف و یک محوطه انتخاب کند تا به بهترین حالت هدف خود را به آنجا بکشاند.
 • قراردادن دریافت‌کننده یا پاسور درشرایط سخت با زدن سرویس در‌ مناطق شلوغ‌تر(برای مثال منطقه۵ هنگامی که پاسور۴یا۵ است)
 • زدن سرویس به جلوی زمین وقتی که پاسور در منطقه جلو قرار دارد و یا ایجاد شک و شبهه دریک بازیکن با زدن سرویس‌های فراوان به او.
 •    البته بازیکن بهتراست منطقه ویا تکنیک متنوع در سرویس به کارببرد. فقط در صورتی که کارایی بهتری داشته باشد وخیلی ساده  نباشد.
 • سرویسی که با اهداف تاکتیکی موجب می‌شود حمله تیم حریف در حالت دفاعی هم باشد، به طوری که پاسور در شرایطی قرار بگیرد که انتخاب‌های محدودی داشته باشد.

ال‌گوئتا آرژانتینی می‌گوید: « اگر شما با سرویس خود هجوم آورید، نیمی از امتیاز مال شماست، این کار باعث جلوگیری از بی‌نقص بودن دریافت و در‌نتیجه حمله حریف با فاصله بیش‌تر از تور می‌شود. »

یادمان هست که آخرین امتیاز بازی نهایی میان برزیل-روسیه را جیووانی از سرویس کسب‌ کرد. بهتر است در این‌طور مواقع از سرویس‌های تاکتیکی استفاده شود، مگر اینکه اختلاف کافی وجود‌ داشته باشد.

تکنیک‌ها

آ) سرویس پرشی قدرتمندی که بهترین سرویس‌زن های مسابقات قهرمانی از خود نشان داده‌اند:

گرانورکا از فرانسه – میلینکوویچ از آرژانتین – کاپِت از فرانسه

 • ۳ یا ۴ گام برداشته شود
 • برای بازیکن دست‌راست وزن بدن در پای راست قرار دارد و برعکس؛ توپ بلند و مستقیم پرتاب می‌شود
 • پرش: راست-چپ برای قدم آخر بازیکن دست‌راست و چپ-راست برای قدم آخر بازیکن چپ‌دست
 • پرش با حرکت قابل توجه دست ها درهوا
 • ضربه زدن به توپ درجلوی بدن وبالاترین نقطه
 • فرود و رفتن به پست دفاعی

ب) این بازیکنان هم سرویس‌های مرتفع قدرتمندی اجرا کرده‌اند: زارتورتی از ایتالیا، آبراموف روس، یاماموتو از ژاپن

تکنیک کلی به همین حالت است و ضربه باید بیشتر به پشت بالایی توپ برخورد کند تا موجب چرخش رو به جلوی مهمی شود. این چرخش توپ موجب مسیر خمیده‌ای با افتادگی سختی می‌شود که موجب حرکت دریافت‌کننده به جلو می‌شود. بعضی وقت ها هم سرویس با چرخش جوانب همراه است که معمولا بازیکنان چپ‌دست از منطقه ۵ می‌زنند.

پ) سرویس جهشی نقطه‌زن و یا جهشی موجی هردو سرویس‌های تاکتیکی هستند که معمولا مورد استفاده اند. این سرویس به زیبایی توسط کونته آرژانتینی و آنتیگا از فرانسه شرح داده شده‌است:

 • گام‌ها معمولا کوتاه‌تر و آرام‌تر هستند .
 • توپ پشت خط سرویس پرتاب می‌شود.
 • قدرت ضربه کنترل شده است تا بتوان برآن مسلط بود.

به عنوان یک سرویس جهشی موجی، توپ به حالت خشکی در مرکز آن ضربه می‌خورد تا به آن یک موج مستقیم بدون چرخش وارد شود.

ت) سرویس تنیسی ، که ۶ یا ۷ متر دورتر از خط سرویس صورت می‌گیرد، به دلیل بافت و فشار جدید توپ تقریبا ناپدید شده اند. ولیکن بعضی اوقات نزدیک خط سرویس اجرا می‌شود. پس به عنوان یک گزینه تاکتیکی و راه امنی برای سرویس همچنان باقی می‌ماند.

آموزش والیبال؛ چگونه؟

آکادمی والیبال پدیده با داشتن تجربه‌ای طولانی کلاس‌های مختلفی برگزار می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم به صفحه آموزش والیبال مراجعه نمایید تا بیشتر با این رشته و نحوه یادگیری والیبال آشنا شوید.

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌بندی مقالات:

ثبت نام آکادمی والیبال پدیده

در رده‌های سنی نونهالان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان (ویژه آقایان)

درباره پدیده

این مجموعه در سال ۱۳۹۰ فعالیت خود را با برگزاری کلاس های آموزش والیبال پایه در ۳ سطح نونهالان، نوجوانان و جوانان آغاز کرد. تمرینات این کانون در مجموعه ورزشی هنگام واقع در شرق تهران با حضور پرشور علاقمندان به رشته والیبال برگزار می گردد.

اطلاعات تماس

سانس‌های تمرین

طراحی سایت توسط نردوما