راهنمای والیبال حرفه‌ای : دریافت سرویس

دریافت سرویس اولین گام حمله است و ارسال با کیفیت آن(به سمت پاسور) همه‌ی احتمالات و گزینه‌های هجومی را دراختیار پاسور قرار می‌دهد. بنابراین هنگام مواجهه با سرویس، هرتیم با توجه به سرویس‌زن حریف بازیکنان خود را می‌چیند. چینش دریافتی هرتیم وابسته به این نگرش است.

 

چینش‌ها (ترکیب‌ها) 

 تیمی که در مرحله دریافت قرار دارد ازدوقاعده پیروی می‌کند: دریافت کردن و ساخت حمله ازآن. درحالت کلی، یک همسانی در نحوه قرارگیری بازیکنان هنگامی که لیبرو با مدافع میانی جا‌به‌جا می‌شود وجود دارد.

 

آ) دریافت سرویس:

 مربی۳ بازیکن را‌ (بدین منظور) می‌چیند.لیبرو و۲ دریافت‌کننده با برخورداری از قاعده چرخشی که آز آغاز بازی درترکیب وجود دارند. دریافت‌کننده مهاجمی که درقسمت جلوی زمین است ۲بار ازمنطقه۴ و یک‌بار از منطقه۲ حمله می‌کند.  

 

هنگامی که سرویس آسان‌تر به نظر می‌رسد، دریافت کننده مهاجم پست‌جلو یا قبل از سرویس ویا هنگام آن از صف دریافت فاصله می‌گیرد تا دریافتی نکند. هنگامی که سرویس به خصوص دشوار باشد، مربی ممکن است از۴ بازیکن درصف دریافت استفاده کند.

 

ب) پایه‌گذاری حمله:

 سه بازیکن وظیفه دریافت را به‌عهده ندارند: پاسور، مدافع میانی و پشت‌خط زن. آن‌ها هم با توجه به قاعده چرخشی در منطقه خود قرار می‌گیرند.بعضی اوقات مدافع‌میانی ملزوم است که سرویس‌های کوتاهی که پشت پاسورزده می‌شود را دریافت کند.

 

نقش بازیکنان و شخصی‌سازی دریافت

فیلیپه بلین می‌گوید: « برای هر بازیکن یک سیستم دخالت دردریافت با توجه به موقعیت سرویس‌زن و قدرت سرویس او تنظیم شده‌ است. همیشه دریافت‌کنندگان ارجح‌تری برای پوشش همیارخود و آزادسازی او برای حمله وجود دارند. قرارگیری درمنطقه خاص خود هم‌ وابسته به مهارت دریافت‌کننده‌ای که معمولا یک سمت قوی‌تر دارد، است.»

 

ارسال، تکنیک دریافت

تعداد بسیاری از کلیپ‌ها به وضوح نشان داده‌اند که بازیکن باید با یک نقطه عطفی از زمان مواجه شود. برای برآمدن ازعهده سرویس‌هایی که با اسپک‌ها مقایسه می‌شوند، دریافت‌کننده باید منطقه و فضای کافی برای حرکت به جلو و عقب و کنار‌ها داشته باشد. اما به هرنحوی که یک بازیکن این کار را می‌کند باید از این قوانین پیروی کند:

  • آماده شدن با خم کردن زانو‌ها، او باید به محض زده شدن سرویس و یا قبل ازآن شروع به حرکت کند و یک جهش جزئی کند تا بتواند دریافت توپ را به راحتی انجام دهد.
  • قطع کردن مسیرتوپ به منظور کنترل آن و هدایت به مناطق۲ یا ۳ ؛ این قسمت توضیح می‌دهد که چرا دریافت‌کنندگان رو‌به‌روی سرویس‌زن می‌ایستند.
  • تنظیم‌کردن سطح تماس به سوی هدف
  • تضمین تعادل کامل بدن با سفت کردن عضله لگن
  • اگر ممکن بود، یک مسیر منحنی با قطع کردن توپ ارائه دهید

همانطور که مشاهده می‌کنید، این اعمال بیشتر گسترش تکنیک‌ها است تا خلق قوانین جدید.

 

مقالات مرتبط

تمرینات قدرتی والیبال
بدنسازی

10 تمرین قدرتی اختصاصی والیبال

استاد مربی بدنسازی، ویراستار حرفه‌ای ماری زیدک، سرمربی والیبال دانشگاه DePaul و یک متخصص معتبر قدرت و شایسته سازی در اینجا 10 تمرین را که به‌صورت اختصاصی برای والیبالیست‌ها آمده تا قدرت خود را در مسیری امن بهبود دهند نشان و توضیح می‌دهد.

قوانین والیبال
والیبال

قوانین والیبال

اگر تازه سفر خود را به دنیای ورزش والیبال آغاز کرده‌اید، می‌بایست با قوانین والیبال آشنا شوید. قوانین بازی والیبال در جهان دائماً بروز رسانی می‌شود. ندانستن قوانین اساسی والیبال می‌تواند یک تجربه ناامیدکننده باشد خواه بازیکن، مربی یا فقط یک هوادار باشید.

کمپلکس در والیبال چیست؟
والیبال

کمپلکس 1و2 در والیبال

در این مقاله قصد داریم تا شما را با دو اصطلاح رایج در والیبال روز دنیا یعنی (Complex1 – SideOut) و (Complex2 – BreakPoint) آشنا کنیم. اگر بازیکن، مربی، داور و یا حتی علاقمند به ورزش والیبال هستید پیشنهاد می شود این مقاله را با دقت مطالعه نمایید.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درباره پدیده

این مجموعه در سال ۱۳۹۰ فعالیت خود را با برگزاری کلاس های آموزش والیبال پایه در ۳ سطح نونهالان، نوجوانان و جوانان آغاز کرد. تمرینات این کانون در مجموعه ورزشی هنگام واقع در شرق تهران با حضور پرشور علاقمندان به رشته والیبال برگزار می گردد.

اطلاعات تماس

سانس‌های تمرین

طراحی سایت توسط نردوما