اصول آموزش والیبال

آموزش والیبال

 سیستم آموزش والیبال 

مجموعه ای از دانش گسترده و سازمان دهی شده به شکل منطقی و مربوط به فعالیت های اجتماعی ،اهداف ، اصول ، محتویات ، ساختار ها ، سازماندهی و ارزیابی شده است.

به این صورت دیگر شرایط و فاکتور های مورد نیاز که منجر به تعیین محدوده ای عالی ازنتایج آموزش می شود ، سیستم آموزش والیبال نامیده می شود.

اصول ویژه ی آموزش 

این بخش در مورد اصولی می باشد که برای کارآمدترین توانایی ها و مهارت های توسعه یافته ،ارزیابی و هدف گذاری شده اند.

1: اصل وحدت بین آمادگی ویژه و کلی

آموزش والیبال یعنی آموزش تخصصی با بهره وری بالا، که بدون پیشرفت کلی در فعالیت ها و زمینه های گوناگون نمیتواند تشکیل شود.

بنابراین آموزش شامل 2 بخش می باشد : آمادگی کلی و تخصصی

آمادگی کلی، فرضیه های حمایت کننده ی ظرفیت عملکرد والیبال را که بر پایه ی افزایش توانایی های عمومی بازیکنان می باشد را ایجاد می کند و گسترش میدهد. سپس آمادگی تخصصی ، گسترش مهارت ها ، قابلیت حرکت و ویژگی های ذهنی والیبال را ساپورت و حمایت میکند.

2 : اصل بارگذاری و استراحت متناوب 

این اصل بازتاب کننده ی این حقیقت است که ریکاوری به اندازه ی آموزش load  مهم است .

بنابراین یک مربی نباید تنها به این توجه کند که چطور بازیکنان را بارگذاری کند . بلکه مدت زمان و دیگر پارامتر های استراحت برای اینکه به بدن اجازه داده شود که خودش را نشان دهد و بازیابی کند نیز مهم است و باید به آن توجه کرد.

دو جلوه ی اصلی در سازماندهی و تنظیمات آموزش وجود دارد:

  • تآثیر چنین بارگذاری باعث تقویت ردهای باقی مانده در بارگذاری های قبلی می شود.تآثیر بارگذاری های موفق ،تآثیرات مثبت را به حداکثر و تآثیرات منفی را به حداقل می رساند.
  • فاصله ی بین استراحت می بایست مطابق با تمرینات آموزشی خاصی باشد مدت زمان طولانی، مناسب زمانی است که ریکاوری کامل نیاز است و ریکاوری کامل زمانی لازم است که میزان خستگی زیاد باشد.

اصل نوسانات بار آموزشی به شکل امواج 

3 : اصل ثابت نبودن بار آموزشی در هیجانات (waves

رابطه ی بین load  و rest  قبلاً بیان شد.

rest   به این معنا نیست که فرد کاملاً منفعل و بی حرکت باشد .

در آموزش ، ریکاوری بعد از یکسری بارگذاری های ویژه انجام  می شود و اغلب زمانی است که بار از نوع دیگری به فعالیت ها و حرکات اضافه شده و یا به اصطلاح overcome   می شود که در این حالت استراحت اغلب به شکل فعال (active) می باشد .

نمودار این شکل از بارگذاری ها به شکل امواج به نظر میرسد.

مقالات مرتبط

آموزش والیبال
والیبال

آموزش والیبال

زمین والیبال از نظر ابعاد  دارای طول ۱۸ متر و عرض ۹ متر می باشدکه این ابعاد به وسیله خطوط زمین والیبال مشخص شده که هر خط به ضخامت ۵ سانتی متر می باشد . این خطوط نیز جزو زمین محسوب می شوند. این ابعاد  به طور استاندارد در تمامی سطوح برای نوجوانان ،جوانان، بزرگسالان یکسان می باشد. زمین والیبال از وسط توسط خطی به نام خط مشترک زمین از هم جدا شده است و  و زمین را به دو مربع 9 در 9  تبدیل کرده .دو زمین نیز به وسیله تور از هم جدا می شوند.

آشنایی با پست های تخصصی والیبال
والیبال

آشنایی با پست های تخصصی والیبال

با بالا رفتن سن و نزدیک شدن به سن بلوغ زمان آن فرا می رسد که پست تخصصی برای بازیکن رشته والیبال در نظر گرفته شود و علاوه بر تمرین های عمومی به تمرین های تخصصی پرداخته شود مطالب زیر را با دقت دنبال کنید

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درباره پدیده

این مجموعه در سال ۱۳۹۰ فعالیت خود را با برگزاری کلاس های آموزش والیبال پایه در ۳ سطح نونهالان، نوجوانان و جوانان آغاز کرد. تمرینات این کانون در مجموعه ورزشی هنگام واقع در شرق تهران با حضور پرشور علاقمندان به رشته والیبال برگزار می گردد.

اطلاعات تماس

سانس‌های تمرین

طراحی سایت توسط نردوما