اصول آموزش والیبال

 سیستم آموزش والیبال 

مجموعه ای از دانش گسترده و سازمان دهی شده به شکل منطقی و مربوط به فعالیت های اجتماعی ،اهداف ، اصول ، محتویات ، ساختار ها ، سازماندهی و ارزیابی شده است.

به این صورت دیگر شرایط و فاکتور های مورد نیاز که منجر به تعیین محدوده ای عالی ازنتایج آموزش می شود ، سیستم آموزش والیبال نامیده می شود.

اصول ویژه ی آموزش 

این بخش در مورد اصولی می باشد که برای کارآمدترین توانایی ها و مهارت های توسعه یافته ،ارزیابی و هدف گذاری شده اند.

1: اصل وحدت بین آمادگی ویژه و کلی

آموزش والیبال یعنی آموزش تخصصی با بهره وری بالا، که بدون پیشرفت کلی در فعالیت ها و زمینه های گوناگون نمیتواند تشکیل شود.

بنابراین آموزش شامل 2 بخش می باشد : آمادگی کلی و تخصصی

آمادگی کلی، فرضیه های حمایت کننده ی ظرفیت عملکرد والیبال را که بر پایه ی افزایش توانایی های عمومی بازیکنان می باشد را ایجاد می کند و گسترش میدهد. سپس آمادگی تخصصی ، گسترش مهارت ها ، قابلیت حرکت و ویژگی های ذهنی والیبال را ساپورت و حمایت میکند.

2 : اصل بارگذاری و استراحت متناوب 

این اصل بازتاب کننده ی این حقیقت است که ریکاوری به اندازه ی آموزش load  مهم است .

بنابراین یک مربی نباید تنها به این توجه کند که چطور بازیکنان را بارگذاری کند . بلکه مدت زمان و دیگر پارامتر های استراحت برای اینکه به بدن اجازه داده شود که خودش را نشان دهد و بازیابی کند نیز مهم است و باید به آن توجه کرد.

دو جلوه ی اصلی در سازماندهی و تنظیمات آموزش وجود دارد:

  • تآثیر چنین بارگذاری باعث تقویت ردهای باقی مانده در بارگذاری های قبلی می شود.تآثیر بارگذاری های موفق ،تآثیرات مثبت را به حداکثر و تآثیرات منفی را به حداقل می رساند.
  • فاصله ی بین استراحت می بایست مطابق با تمرینات آموزشی خاصی باشد مدت زمان طولانی، مناسب زمانی است که ریکاوری کامل نیاز است و ریکاوری کامل زمانی لازم است که میزان خستگی زیاد باشد.

اصل نوسانات بار آموزشی به شکل امواج 

3 : اصل ثابت نبودن بار آموزشی در هیجانات (waves

رابطه ی بین load  و rest  قبلاً بیان شد.

rest   به این معنا نیست که فرد کاملاً منفعل و بی حرکت باشد .

در آموزش ، ریکاوری بعد از یکسری بارگذاری های ویژه انجام  می شود و اغلب زمانی است که بار از نوع دیگری به فعالیت ها و حرکات اضافه شده و یا به اصطلاح overcome   می شود که در این حالت استراحت اغلب به شکل فعال (active) می باشد .

نمودار این شکل از بارگذاری ها به شکل امواج به نظر میرسد.

مقالات مرتبط

تمرینات قدرتی والیبال
بدنسازی

10 تمرین قدرتی اختصاصی والیبال

استاد مربی بدنسازی، ویراستار حرفه‌ای ماری زیدک، سرمربی والیبال دانشگاه DePaul و یک متخصص معتبر قدرت و شایسته سازی در اینجا 10 تمرین را که به‌صورت اختصاصی برای والیبالیست‌ها آمده تا قدرت خود را در مسیری امن بهبود دهند نشان و توضیح می‌دهد.

قوانین والیبال
والیبال

قوانین والیبال

اگر تازه سفر خود را به دنیای ورزش والیبال آغاز کرده‌اید، می‌بایست با قوانین والیبال آشنا شوید. قوانین بازی والیبال در جهان دائماً بروز رسانی می‌شود. ندانستن قوانین اساسی والیبال می‌تواند یک تجربه ناامیدکننده باشد خواه بازیکن، مربی یا فقط یک هوادار باشید.

کمپلکس در والیبال چیست؟
والیبال

کمپلکس 1و2 در والیبال

در این مقاله قصد داریم تا شما را با دو اصطلاح رایج در والیبال روز دنیا یعنی (Complex1 – SideOut) و (Complex2 – BreakPoint) آشنا کنیم. اگر بازیکن، مربی، داور و یا حتی علاقمند به ورزش والیبال هستید پیشنهاد می شود این مقاله را با دقت مطالعه نمایید.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درباره پدیده

این مجموعه در سال ۱۳۹۰ فعالیت خود را با برگزاری کلاس های آموزش والیبال پایه در ۳ سطح نونهالان، نوجوانان و جوانان آغاز کرد. تمرینات این کانون در مجموعه ورزشی هنگام واقع در شرق تهران با حضور پرشور علاقمندان به رشته والیبال برگزار می گردد.

اطلاعات تماس

سانس‌های تمرین

طراحی سایت توسط نردوما