اهداف آموزش والیبال

اهداف آموزش والیبال 

آموزش والیبال 2 خروجی دارد:

اولین خروجی مربوط به پیشرفت وضعیت بدنی (Body state ) و دومین خروجی وضعیت بدنی فرد در تیم و عملکرد شخصی فرد را نشان می دهد.این دو خروجی رابطه ی خیلی نزدیکی با هم دارند و کاملاً به هم مربوط میشوند.آموزش  دارای پروسه ی تخصصی بلند مدتی است که برپایه ی پرورش و تناسب فیزیکی بازیکنان عمل می کند.هر چند که این تناسب فیزیکی هدف اصلی نمی باشد اما مبنایی است که بر اساس آن مراحل آموزش و وضعیت های دیگر ساخته می شود.

ما تناسب فیزیکی را اینگونه تعریف میکنیم :

“توانایی بدنی برای واکنشی بهینه از طریق کار عضلانی برروی محرک های بیرونی همانند محیط های داخلی “

ظرفیت عملکرد (performance capacity

آموزش والیبال به شکل  تخصصی در دراز مدت می بایست به نوع خاصی از سازگاری منجر شود که معمولا آن را ظرفیت عملکرد می نامند و تحت عنوان سازگاری بدنی بازیکن برای انجام مکرر تمرینات یک شخصیت خاص تعریف می شود.به عبارت دیگر سطح و میزان ظرفیت یک بازیکن که در تلاش است  با سطح بازیکنان در مسابقات والیبال برابری کند.چنین سازگاری به شکل مطلوب با تغییرات در سیستم های بدنی مختلف و در بخش بدنسازی فردی حاصل میشود.

تغییرات سازگاری را می توان به 2 گروه تقسیم کرد:

  1. گروهی که با فعالیت در سیستم عصب مرکزی اتفاق می افتد.
  2. گروهی که در دیگر بافت های بدن اتفاق می افتد.

برای رتبه بندی و اندازه گیری طرفیت عملکرد ، میبایست بازیکنان تحت تاثیر یک تلاش ویژه،دقیق و مشخص قرار بگیرند ،سپس پاسخ بدنیشان را در شرایط زیر اندازه میگیرند.

  • حالت استراحت (قبل ازشروع تست )
  • بعد از تمرینات استاندارد
  • بعد از تمرینات با قدرت حداکثری
  • بعد از گذشت زمان مشخص ریکاوری

با توجه به پاسخ بدنی افراد، بین ظرفیت عملکرد کلی و ویژه ی فرد تفاوت قائل می شویم.

ظرفیت عملکرد کلی : میزان پاسخ بدنی بازیکنان بعد از قرار گرفتن در شرایط تمرینات ویژه توسط یک تابع نامعین اندازه گرفته می شود که به آن ظرفیت عملکرد کلی گفته می شود.

مقالات مرتبط

تمرینات قدرتی والیبال
بدنسازی

10 تمرین قدرتی اختصاصی والیبال

استاد مربی بدنسازی، ویراستار حرفه‌ای ماری زیدک، سرمربی والیبال دانشگاه DePaul و یک متخصص معتبر قدرت و شایسته سازی در اینجا 10 تمرین را که به‌صورت اختصاصی برای والیبالیست‌ها آمده تا قدرت خود را در مسیری امن بهبود دهند نشان و توضیح می‌دهد.

قوانین والیبال
والیبال

قوانین والیبال

اگر تازه سفر خود را به دنیای ورزش والیبال آغاز کرده‌اید، می‌بایست با قوانین والیبال آشنا شوید. قوانین بازی والیبال در جهان دائماً بروز رسانی می‌شود. ندانستن قوانین اساسی والیبال می‌تواند یک تجربه ناامیدکننده باشد خواه بازیکن، مربی یا فقط یک هوادار باشید.

کمپلکس در والیبال چیست؟
والیبال

کمپلکس 1و2 در والیبال

در این مقاله قصد داریم تا شما را با دو اصطلاح رایج در والیبال روز دنیا یعنی (Complex1 – SideOut) و (Complex2 – BreakPoint) آشنا کنیم. اگر بازیکن، مربی، داور و یا حتی علاقمند به ورزش والیبال هستید پیشنهاد می شود این مقاله را با دقت مطالعه نمایید.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درباره پدیده

این مجموعه در سال ۱۳۹۰ فعالیت خود را با برگزاری کلاس های آموزش والیبال پایه در ۳ سطح نونهالان، نوجوانان و جوانان آغاز کرد. تمرینات این کانون در مجموعه ورزشی هنگام واقع در شرق تهران با حضور پرشور علاقمندان به رشته والیبال برگزار می گردد.

اطلاعات تماس

سانس‌های تمرین

طراحی سایت توسط نردوما