آشنایی با حرکات کش در والیبال

شاید فکر کنید تمرین با کش بدنسازی در مقایسه با دمبل، هالتر و سایر دستگاهها که در باشگاه یافت می شود وسیله‌ ای ناچیز به شمار آید، اما نمی توان تاثیری را که کش بر بدن‌تان دارد نادیده بگیرید. شما تنها با استفاده از کش بدنسازی می‌توانید تمرین‌های زیادی را انجام دهید.

تمرینات با کش میتواند کمک شایانی به نگه داشتن توان، قدرت و حتی استقامت عضلانی ما داشته باشد. لذا تمرینات با کش های بدنسازی معطوف به باشگاه، خانه و یا محیط تمرین منحصر به فردی نیست و باید در برنامه تمرینات روزمره گنجانده شود.

با استفاده درست و داشتن قدری حوصله و تمرکز کافی می توان حرکاتی شبیه سازی شده مانند یک سیم کش در جهات مختلف تمرینی و در گیر نمودن بخش های مختلف عضلات استفاده نمود. پس‌اصلا نگران افت بدنی و پایین آمدن توان عضلانی خود نباشید.

در خانه بمانید و با رعایت رژیم غذایی خود تمرینات را قطع نکید.تمرینات با کش می تواند مقاومت های مختلفی در تارهای عضلانی ایجاد کند.

به عنوان مثال اگر ما حرکت نشر از جانب را توسط دمبلی با وزن ۲ کیلوگرم اجرا نماییم در طول انجام ست تنش وارد شده به عضله به میزان ۲ کیلو گرم خواهد بود اما اجرای همین تکنیک به وسیله کش و یا باند ها در ابتدای شروع ست ممکن است آسان به نظر آید اما رفته رفته با نزدیک شدن به تکرار های پایانی تنش ایجاد شده باعث استفاده بیشتر از تارهای تند انقباض می شود که این امر باعث بالاتر رفتن توان عضله می شود.

فراموش نکنید که کش های بدنسازی نسبت به برندهای مختلف موجود در بازار  دارای ۳ و یا ۴ سایز مختلف مقاومتی Soft , Medium , Hard هستند که با توجه به سن و توان عضلانی افراد انتخاب و مورد استفاده قرار می گیرد در برخی دیگر نوع رنگ بیانگر میزان مقاومت است، هرچه به رنگ های تیره نزدیکتر باشد مقاومت آن بیشتر و در نهایت رنگ مشکی بالاترین میزان مقاومت را دارد.مهم ترین توصیه در خصوص استفاده از کش های بدنسازی اضافه کردن تدریجی فشار می باشد که به صورت پله کانی صورت پذیرد.

یکی دیگر‌ از کاربردهای کش بدنسازی که یک امتیاز دیگر نسبت به دمبل و هالتر‌ دارد کاربردی بودن آن است. همانگونه که گفته شد، کش های بدنسازی میتواند در جهات مختلف با احتساب اجرای صحیح تکنیک انجام شود چراکه می توان به صورت افقی عمودی و حتی چرخشی در جهت بالا بردن توان عضلانی اجرای تکنیک ها در رشته های مختلف ورزشی استفاده شود. به عنوان مثال قدرت تکنیک اسپک در رشته والیبال با درگیر نمودن عضلات باز کننده بازویی، بخشی از عضله دلتوئید قدامی و خلفی، سه سر بازویی و دو سر بازویی را میتوان به راحتی و با اجرای تمرینات با کش تقویت و از آسیب دیدگی دور نمود. لذا تمرینات با کش سبب تقویت لیگامان ها و تاندون ها می شود و از بروز انواع آسیب دیدگی ها جلوگیری می نماید.

همانطور که مستحضر هستید تعادل و تمرکز رکن اصلی انواع رشته های ورزشی محسوب می شود که این مهم از رشته ما یعنی والیبال هم مستثنا نبوده چرا که یکی  از مهمترین موارد در اجرای تکنیک ها و آماده سازی ذهن جهت اجرای تاکتیک ها است. تمرینات تعادلی با کش در کاهش ریسک آسیب پذیری و بالا بردن تمرکز در بر قراری حفظ تعادل نقشی مهم ، علمی و اساسی دارد.

کلام آخر

در خصوص استفاده از انواع باند و کش های بدنسازی مختصری پرداخته شد که با نتیجه گیری از توضیحات بالا میتوان دریابیم، توصیه می شود با توجه به سطح تمرینات و رشته ورزشی تمرینات با وزنه و در کنار آن استفاده از کش های بدنسازی در جهت بالا رفتن سطح عملکرد و جلوگیری از انواع آسیب دیدگی ها استفاده از این ابزار نوین در دنیای ورزش را فراموش نکنیم.

محمدرضا نبی نژاد

کارشناس ارشد فیزیولوژی انسان

دکتری تغذیه ورزشی و مربی درجه یک فدراسیون والیبال

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.