اصول آموزش والیبال

 سیستم آموزش والیبال 

مجموعه ای از دانش گسترده و سازمان دهی شده به شکل منطقی و مربوط به فعالیت های اجتماعی ،اهداف ، اصول ، محتویات ، ساختار ها ، سازماندهی و ارزیابی شده است.

به این صورت دیگر شرایط و فاکتور های مورد نیاز که منجر به تعیین محدوده ای عالی ازنتایج آموزش می شود ، سیستم آموزش والیبال نامیده می شود.

اصول ویژه ی آموزش 

این بخش در مورد اصولی می باشد که برای کارآمدترین توانایی ها و مهارت های توسعه یافته ،ارزیابی و هدف گذاری شده اند.

۱: اصل وحدت بین آمادگی ویژه و کلی

آموزش والیبال یعنی آموزش تخصصی با بهره وری بالا، که بدون پیشرفت کلی در فعالیت ها و زمینه های گوناگون نمیتواند تشکیل شود.

بنابراین آموزش شامل ۲ بخش می باشد : آمادگی کلی و تخصصی

آمادگی کلی، فرضیه های حمایت کننده ی ظرفیت عملکرد والیبال را که بر پایه ی افزایش توانایی های عمومی بازیکنان می باشد را ایجاد می کند و گسترش میدهد. سپس آمادگی تخصصی ، گسترش مهارت ها ، قابلیت حرکت و ویژگی های ذهنی والیبال را ساپورت و حمایت میکند.

۲ : اصل بارگذاری و استراحت متناوب 

این اصل بازتاب کننده ی این حقیقت است که ریکاوری به اندازه ی آموزش load  مهم است .

بنابراین یک مربی نباید تنها به این توجه کند که چطور بازیکنان را بارگذاری کند . بلکه مدت زمان و دیگر پارامتر های استراحت برای اینکه به بدن اجازه داده شود که خودش را نشان دهد و بازیابی کند نیز مهم است و باید به آن توجه کرد.

دو جلوه ی اصلی در سازماندهی و تنظیمات آموزش وجود دارد:

  • تآثیر چنین بارگذاری باعث تقویت ردهای باقی مانده در بارگذاری های قبلی می شود.تآثیر بارگذاری های موفق ،تآثیرات مثبت را به حداکثر و تآثیرات منفی را به حداقل می رساند.
  • فاصله ی بین استراحت می بایست مطابق با تمرینات آموزشی خاصی باشد مدت زمان طولانی، مناسب زمانی است که ریکاوری کامل نیاز است و ریکاوری کامل زمانی لازم است که میزان خستگی زیاد باشد.

اصل نوسانات بار آموزشی به شکل امواج 

۳ : اصل ثابت نبودن بار آموزشی در هیجانات (waves

رابطه ی بین load  و rest  قبلاً بیان شد.

rest   به این معنا نیست که فرد کاملاً منفعل و بی حرکت باشد .

در آموزش ، ریکاوری بعد از یکسری بارگذاری های ویژه انجام  می شود و اغلب زمانی است که بار از نوع دیگری به فعالیت ها و حرکات اضافه شده و یا به اصطلاح overcome   می شود که در این حالت استراحت اغلب به شکل فعال (active) می باشد .

نمودار این شکل از بارگذاری ها به شکل امواج به نظر میرسد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *